Vedeli ste, že:

 • Na Facebooku inzeruje vo svete cez 5 mil. spoločností z toho niečo cez 400 tisíc cez Instagram.
 • 121 tisíc užívateľov na SK Instagrame tvorí najprínosnejšiu CS a teda 25-44 rokov.
 • Až 2/3 nakupujúcich opúšťa nákupný košík bez potvrdenia objednávky.

Facebook nadhodnocoval účinnosť videí. A poriadne.
Podľa všetkého nie náhodne a nie krátku dobu, celé dva roky. Facebook tlačí video obsah do popredia už nejakú tú dobu a uberá o inzerciu YouTube, ale tentokrát to prehnal. Jednoducho ignoroval pri výpočte priemernej dĺžky videnia videa tie vzhliadnutia, ktoré nedosiahli aspoň 3 sek. Tých je však väčšina. Touto „vychytávkou“ dokázal vylepšiť metriky o cca 75%. Zotrvanie sledovania videí na Facebooku je tak oveľa nižšie ako na YouTube. Pri našich kampaniach to je až trojnásobne.

zotrvanie-vzhliadnutia-videi-na-facebooku

Jednou vetou čo ma nové Google:

Instagram firemné profily.
Konečne. Táto možnosť na prechod k  firemnému profilu sa objavila niečo pred mesiacom. Líši sa od osobného vo viacerých podstatných ohľadoch. Viac sa dbá na prezentáciu kontaktných údajov, adresy, CTA prvky. Je možné promovať príspevky (zatiaľ mimo SK) a od 100 fanúšikov či followerov sú dostupné aj ich prehľadné demografické štatistiky. Pre osobné profily prišiel Instagram s nastavením možnosti filtrovania nevhodných komentárov.

podpora-prispevkov-na-instagrame

Facebook kopíruje malých a dravých
Aj takto by sa dali výstižne a v krátkosti pomenovať všetky nové vychytávky a funkcionality na sockách v rodine Facebooku. Tak poďme spolu zrekapitulovať, čo kto od koho v poslednej dobe kopíruje:

 • WhatsApp kopíruje Snapchat – nová verzia WhatsAppu má už rôzne samolepky a možnosť kreslenia. Tak dobre známe funkcionality zo Snapu. Mimochodom, WhatsApp patrí pod Facebook.
 • Instagram kopíruje Snapchat – stories už totiž je aj na Instagrame a ten zas patrí Facebooku. Podľa všetkého platí pravidlo, keď si ťa nekúpim, tak ťa aspoň zničím.
 • Facebook kopíruje Periscope – neviete, čo je to Periscope? Nevadí, stačí vedieť, že „je“ postavená na obsahu v reálnom čase. No a čo je hitom roku 2016 na Facebooku? Áno, je to live stream.

Poznáte Lifestage? Nečudujem sa, je prístupná len do 21 rokov a celá funguje len na video obsahu. Stojí za ňou Facebook, ktorý sa snaží všetkými „novými“ skopírovanými funkcionalitami prilákať do svojho košiara millennials, generáciu XYZ, a kto vie koho ešte  v budúcnosti.

Nové formáty a možnosti FB reklám

 • Facebook umožnil prehrávať svoje 30 sek. videoreklamy prakticky do celkovej dĺžky 90 sekúnd v tzv. slučke. Ak má videoreklama napr. 10 sekúnd, tak to sa po prehratí opätovne spustí. Presne 9x.
 • Carousel Ads je veľmi obľúbený a účinný reklamný formát, ktorý pracuje s obrázkami alebo videami v akoby filmovom páse v maximálnom množstve 5 slajdov a to sa teraz zmenilo. Limit sa zvýšil na 10.
 • Všetci vieme, že video je super a že priťahuje pozornosť. Čo však ak naň nemáte budget? Riešením pre vás je formát Slideshow (zobrazovanie obrázkov vo vami zvolenej frekvencii), ktorý najnovšie môže mať dĺžku 35 sekúnd a hlavne bude môcť byť obdarený zvukom a textom

novy-carousel-facebook-ads

Užívateľské novinky na Facebooku
Poriadne sa teda zmenil dizajn stránok a to čo bolo v popredí (ľavá strana) je v úzadí a naopak. Každopádne užívateľsky  je určite  nový dizajn pages priateľskejší a prehľadnejší.  Na Facebooku vieme už streamovať live bez prestávky 4 hodiny a otázka času zostáva kedy budú mať orlice a medvede so svojimi mladými vlastné pages s live streamom.

 O čom sa šušká:

 • Koncom roka sa budú dať promovať priamo príspevky na Instagrame.
 • Facebook spúšťa a testuje tvorbu automatizovaných príkazov na reklamy.
 • Cez Messenger sa bude dať platiť. Novinka zatiaľ beží len v USA.
 • Facebook zavádza Dynamic Ads for Retail, ktoré zobrazia produkty v reklamách so svojou aktuálnou cenou a v nadväznosti na lokalitu užívateľa.