Zdieľaj

WordPress

WordPress je open source systém na správu obsahu (CMS) napísaný v jazyku PHP a využívajúci MySQL alebo MariaDB. Vytvorili ho v roku 2003 Matt Mullenweg a Mike Little ako odnož systému b2/cafelog a odvtedy sa stal najpoužívanejším systémom na tvorbu webových stránok na svete. WordPress je známy svojou jednoduchosťou, flexibilitou a veľkou komunitou používateľov a vývojárov, ktorá stojí za množstvom tém, zásuvných modulov a nástrojov, ktoré rozširujú jeho funkčnosť.

WordPress je navrhnutý tak, aby používateľom umožnil jednoducho vytvárať a spravovať webové stránky bez hlbokých technických znalostí. Ponúka intuitívne webové rozhranie na publikovanie obsahu, správu médií, prevádzku blogov a riadenie interakcie používateľov. Vďaka svojej všestrannosti a modulárnej štruktúre je vhodný na širokú škálu webových stránok, od osobných blogov a portfólií až po veľké firemné stránky, internetové obchody (s použitím doplnku WooCommerce) a komunitné portály.

WordPress sa dodáva v dvoch hlavných variantoch:

WordPress.org ponúka bezplatný softvér na stiahnutie, ktorý si používatelia môžu sami nainštalovať na vlastnom hostingu. Táto verzia poskytuje maximálnu kontrolu, prispôsobenie a prístup k rozsiahlemu ekosystému tém a doplnkov.

WordPress.com je hostovaná služba poskytovaná spoločnosťou Automattic, ktorá ponúka rôzne úrovne hostingu od základného, obmedzeného bezplatného hostingu až po pokročilé plány pre podniky a profesionálov, vrátane vlastného názvu domény, väčšej slobody pri prispôsobovaní a priamej podpory.
Medzi najznámejšie webové stránky, ktoré bežia na systéme WordPress, patria napr:

TechCrunch: populárny technologický blog a spravodajský web.
The New Yorker: významný americký časopis, ktorý ponúka obsah o politike, medzinárodných udalostiach, populárnej kultúre, umení, hudbe, literatúre a ďalších témach.
BBC America: webová lokalita americkej verzie britskej verejnoprávnej televízie BBC, ktorá poskytuje informácie o reláciách, videoklipy a ďalší mediálny obsah.
Sony Music: Oficiálna stránka jednej z najväčších svetových hudobných vydavateľstiev, ktorá predstavuje umelcov, albumy, novinky a udalosti.

Vplyv WordPress na web je obrovský, poskytuje platformu pre milióny webových stránok a je dôležitou súčasťou globálneho internetového ekosystému. Jeho otvorenosť a rozšíriteľnosť z neho robia výkonný nástroj na vytváranie a správu digitálneho obsahu všetkých druhov.