Viac ako len PPC kampaň

Google reklama resp. vo všeobecnosti PPC marketing sú pevnou súčasťou marketingového mixu. Majú svoje obrovské a jedinečné výhody. PPC reklama, to nie je len Google reklama vo vyhľadávaní. Je tu celý rad ďalších typov PPC reklám, systémov a pod. Tie sa vyberajú na základe cieľa, ktorý majú naplniť. Kampane na YouTube, Facebooku, Google a inde si už nevieme predstaviť bez efektívnych podporných PPC kampaní.

PPC a Google reklama

Viac ako len PPC kampaň

Máte skvelý web a tvoríte hodnotný obsah. To je super. Je čas, aby sa k vášmu dobre namazanému stroju dostalo palivo, a teda PPC kampane. Radi sa s vami stretneme, podiskutujeme a predstavíme širokú škálu možností PPC kampaní a nielen to. Hlavne spoznáme vaše ciele a prezradíme, ktoré PPC kampane sú vhodné na to, či ono.

Čo všetko dokážu PPC reklamy

PPC (pay per click) je jedným z najefektívnejších reklamných formátov súčasného marketingu. Veď si len stačí predstaviť, že platíte aj za užívateľa, ktorého reklama natoľko zaujala, až sa preklikol na vašu webovú stránku.  Využitie okrem vyhľadávania či bannerov na Google nájdeme aj v podpore šírenia videobsahu cez YouTube, či rôznorodého obsahu na Facebooku. Dokonca vďaka PPC reklame vieme posielať zľavy užívateľom, ktorí si konkrétny produkt prezerali dlhšiu dobu a predsa ho nenakúpili. Ba čo viac. Vhodným použitím nástrojov dokážeme osloviť užívateľov, ktorým prišla konkurenčná cenová ponuka. To všetko a mnoho iného dokáže špičková PPC kampaň.

Google reklama, ako ju robíme

PPC kampaň a celkovo online podpora vychádza z pevne vybudovaných základov. Tými základmi je kvalitný web hodnotným obsahom. Ak sa vyšperkoval web, tak aby užívateľa nestrácal. Je čas na tvorbu kampaní. Na začiatku sa oboznámime s produktom či službou. Pokračujeme  stanovením cieľov, ktoré chceme reklamou dosiahnuť. Ruka v ruke s cieľmi ide výber vhodných reklamných nástrojov, inzertných sietí a použitých formátov. Záverečnou fázou pred spustením kampane je tvorba persón a jej prispôsobenie sa reklamnými textami a kreatívou. Najdôležitejším procesom PPC kampane je sledovanie a vyhodnocovanie jej účinnosti, optimalizácia. Pri tvorbe PPC reklám vychádzame z rokov skúseností, ale aj z poznatkov o produkte či službe. Naformátujeme vám reklamy a zacielime ich tak, že zaujmú vaše cieľové publikum. Rozhodneme sa spolu s vami ako využijeme remarketing. Výsledky rozmeníme na drobné a spolu s vami budeme úspešní.

Začnite s vaším projektom ešte dnes!

    Zapamätajte si jednu vec, nič také ako čarovný postup pri tvorbe  PPC kampaní neexistuje. A ak existuje, na tomto mieste ho nenájdete. Nájdete tu však tipy a možnosti, ktoré napr. Google kampane ako také ponúkajú. Tú svoju TOP marketingovú stratégiu si budete musieť zložiť sami. Pevne verím, že nasledujúcich pár minút vám k tomu pomôže míľovým krokom.  Ak by som však mal zhrnúť do pár slov niečo, čo vás priblíži k tvorbe PPC kampane, tak to je ovládanie týchto troch princípov:

    Ak ste v týchto princípoch a ich pravidlách ako ryba vo vode, máte vyhraté. Možno v duchu oponujete, čo to má s kampaňou spoločné. Vydržte, neskôr sa nižšie k tomu budem pravidelne vracať. Ale fakt, verte mi, mám za sebou správu v hodnote siedmych cifier a viem o čom hovorím.

    Inak vedeli ste, že väčšina článkov je zatvorená po pár vetách v úvode? Preto som použil vyššie tú sumu. Snáď vás zaujala natoľko, že tomuto článku venujete ďalších 20 minút svojho života. Áno, až toľko to bude trvať, ale sľubujem, že po jeho prečítaní a vložení tohto článku do záložky sa k nemu budete vracať a dostane vás na novú úroveň.

    Ešte jedna vec. Ak si myslíte, že viete ako na všetko, ovládate pojmy CTR, ROI, RSA a ak máte vo svojich textových reklamách v Ads skóre kvality 8 a viac, tak vám dám jednu radu nad zlato. Stlačte krížik vpravo hore, dole vľavo ovládanie PC a vypnite ho. Choďte von s frajerkou, ženou, dieťaťom, mamou, psom, mačkou, sysľom a ušetríte si polhodinu čítania. Ak tam nepatríte, tak si prečítajte pár mojich bez počiatočnej kostry napísaných tipov, trikov a možností, ktoré Google reklama ponúka.

    Čo je PPC reklama

    PPC resp. platba za kliknutie (pay per click) je spôsob reklamy, na ktorom je založená väčšina internetových kampaní, ako napríklad reklama na Google . Pre inzerentov predstavoval tento model skutočnú revolúciu, keďže dovtedy museli „strieľať naslepo“ a investovať rozpočet do kampaní, ktorých výsledky nebolo možné s istotou merať. Stručne povedané, PPC je základný koncept na pochopenie digitálneho marketingu .

    PPC alebo platba za kliknutie je digitálny reklamný model, v ktorom inzerent platí určitú sumu (pevnú alebo určenú aukciou) zakaždým, keď používateľ klikne na jednu z ich reklám, aby navštívil ich webovú stránku. Myšlienkou kampane s platbou za kliknutie je „kúpiť návštevy“ na konkrétnu stránku s myšlienkou vygenerovať konkrétnu akciu v používateľoch (napr. objednať službu alebo kúpiť produkt).

    Ďalšie platobné modely v Google reklame

    Existuje množstvo platobných metód používaných v PPC reklamách, ale okrem samotnej PPC reklamy sú to tieto 3 hlavné nižšie. Vo všeobecnosti sa aj  tieto považujú zá súčasť PPC marketingu a pracujú s nimi PPC špecialisti aj keď model platby za reklamu je iný, a aké sú to?

    CPT (Cost per Thousand) CTZ 

    Resp. aj označovaná aj ako CTZ (platba za tisíc zobrazení reklamy). Inzerent platí pevnú sumu za každých tisíc zobrazení, teda vždy, keď sa reklama používateľom zobrazí tisíckrát. Musíme mať na pamäti, že pri tomto modeli nevieme, koľko zaplatíme za každú návštevu, pretože je možné, že tých tisíc zobrazení vygeneruje veľa kliknutí, málo alebo žiadne.

    PPA (Pay Per Action)

    Platba za akciu. Teda ako už názov napovedá inzerent tu platí za každé vykonanie určitej akcie používateľom, napríklad stiahnutie aplikácie. Preto je prepojenie medzi nákladmi a cieľmi ešte evidentnejšie ako v prípade PPC.

    CPV (Cost Per View)

    Cenový model reklamy určený pre videokampane na rôznych platformách (Display, YouTube, Meta), v prípade ktorého platíte za zhliadnutie. Zhliadnutie sa započíta napr., keď si divák v prípade YouTube pozrie 30 sekúnd vášho videa (alebo celé video, ak jeho dĺžka nepresahuje 30 sekúnd) alebo uskutoční interakciu s reklamou. Závisí to od toho, čo nastane skôr.

    Výhody PPC reklám

    Platíte len za návštevy 

    V iných reklamných systémoch inzerent platí určitú sumu za zobrazenie reklamy, ale nemá žiadnu záruku, že generuje výsledky. Na druhej strane pri platbe za kliknutie existuje priama súvislosť medzi investíciou a návštevnosťou.

    Vysoká informovanosť

    Platformy s platbou za kliknutie ponúkajú inzerentovi kompletné informácie o tom, čo sa deje s reklamou, vrátane počtu zobrazení, kliknutí, CTR a konverzií.

    Skvelé možnosti optimalizácie PPC reklám

    So všetkými týmito údajmi je veľmi ľahké zistiť, či reklama funguje alebo nie. V skutočnosti je najviac odporúčanou stratégiou vytvorenie niekoľkých variantov každej reklamy a ich vzájomné porovnanie, aby ste zistili, ktoré z nich fungujú najlepšie. Týmto spôsobom môžeme zabezpečiť, že naša reklama bude mať stále lepšie a lepšie výsledky.

    Google reklamy oslovia len správne publikum

    Vďaka viacerým možnostiam segmentácie nepremárnime ani jeden klik, keďže reklamu uvidia len používatelia, ktorí nás najviac zaujímajú. Na druhej strane to zlepšuje výsledky reklamy, pretože používateľ, ktorý je súčasťou cieľového publika, s väčšou pravdepodobnosťou klikne. A v zásade v hrobom platá, že čím vyššie je percento kliknutí, tým nižšia je cena reklamy.

    Kontrola rozpočtu

    PPC reklamy umožňujú nastaviť si maximálny rozpočet na deň a v niektorých môžete začať už od jedného eura. To znamená, že sa dajú prispôsobiť inzerentom všetkých veľkostí a že môžete vopred kontrolovať, koľko budete minúť na jednotlivé PPC kampane.

    Flexibilita PPC reklám

    V rámci modelu platby za kliknutie môžete svoje reklamy zobrazovať na mnohých rôznych platformách a miestach (v ďalšej časti vám ukážem niekoľko príkladov) a vybrať tie, ktoré vás najviac zaujímajú.

    Hlavné typy PPC reklám

    Nie je nič lepšie, ako keď človečine ponúkneme to čo chce v správnom čase a v správnej forme. To, prečo je online tým čím je, sú jeho možnosti cielenia a vyhodnocovania. Tie sa však líšia od systému k systému so svojimi výhodami a úskaliami. Je len na vás a vašej stratégii aké cielenia, systémy alebo typ kampen použijete. Na Slovensku sa môžete stretnúť hlavne s týmito typmi PPC kampaní

    Vyhľadávacia sieť na Google

    Cielenie je tu jasné ako facka. Tam sa človečina cieli sama už len tým, že niečo vyhľadáva a jedinou vašou úlohou v nej je ponúknuť jej to, čo vyhľadáva na čo najlepšej pozícii. Nič viac a nič menej na tom nie je. Problém  je, keď sa k tejto jednoduchej logike veci snaží priblížiť desať firiem. Vtedy ide o detaily, ktoré rozhodujú o pozíciách.

    • Skóre kvality reklám
    • Relevancia webu
    • Geolakalizácia
    • Samozrejme cenová ponuka
    • a ďalšie desiatky viac či menej dôležitých signálov, ktoré sa vyhodnocujú
    cielene v Google reklame

    dôsledok voľnej zhody v Google search bez vylúčenia KW

    PPC reklamy na sociálnych sieťach

    Hlavné reklamné riešenia sociálnych médií, ako sú Facebook Ads alebo Instagram Ads, ponúkajú tiež okrem iných aj možnosti platby za kliknutie (PPC). Tieto typy reklám sa nachádzajú v rámci sociálnych sietí používateľa, buď v sekcii najnovších správ alebo v bočnom stĺpci. Jednou z ich hlavných výhod je, že nám umožňujú využiť informácie, ktoré má sociálna sieť o používateľovi, aby sme mohli spustiť vysoko segmentované PPC reklamy (napríklad „ženatý muži, ktorí sa nedávno presťahovali do mesta X“).

    GDN (Google Display Network)

    je o niečom diametrálne inom. Ponúka množstvo možností cielenia viac či menej použiteľných, ale natoľko špecifických, že svoje opodstatnenie si nájdu. A ak si myslíte, že zmysel nemajú, napíšte mi ich do komentára a ja vám uvediem tri príklady ich logického a relevantného použitia. 

    • Témy webov
    • Kľúčové slová
    • Záujmy CS
    • Presné umiestnenia
    • Pohlavie 
    • Vek
    • Jazyk
    • Rodičovský stav
    • Typ zariadenia
    • Model zariadenia
    • Typ pripojenia
    • Poloha
    • Vylúčenia
    • Časový rozvrh
    zlé cielenie v Google reklame

    zlé cielenie v Google reklame

    YouTube reklamy

    Cielenie na YouTube je niečo, s čím som sa pri prebratých účtoch, česť výnimkám, nestretol. Je až neuveriteľné, aké skúsenosti mám s cielením YouTube videí po prebratí účtov najmä od mediálnych agentúr aj s celkovými nastaveniami videa. Cielenie 0 bodov, karty 0, výzvy k akcii 0 atď. Takmer 0 a pritom je YouTube tak jedinečný oproti TV s ktorou ho často porovnávajú. 

    Cielenie je dosť podobné GDN. Líši sa iba v absencii cielenia na zariadenie a pripojenie. Zásadne iné je tu cielenie na umiestnenia a tzv. videoremarketing, ktorý si predstavíme neskôr. Pri Display Network a jeho cielení na umiestnenia si môžem doslova a do písmena vybrať portály a weby, na ktorých sa naša reklama bude zobrazovať. Pri cielení na umiestnenia YouTube sa bavíme o jednotlivých kanáloch a videách na YouTube, ale tiež aj weboch a aplikáciách v obsahovej sieti, ktoré dokážu zobraziť video.

    RTB – Real time bidding a programatic buying.

    Tak tieto pojmy, ak sa pohybujete v marketingu, ste v poslednej dobe istotne niekde zachytili. Možno vám o tom aj na niektorej konferencii hovorili ako o budúcnosti bannerovej reklamy na internete. No a aká je teda skutočnosť, triezvy pohľad na vec a ľudskejšie predstavený systém? 

    Ste mediálny dom a máte BIG portál, kde sa snažíte predať svoje inzertné plochy firmám. Takmer každý ich chce predávať na impresie, resp. na časové rezervácie, čo znamená, že PPC špecialista s prirodzeným nutkaním na výkon vás pošle kade ľahšie. A tak sales portálov zväčša uspejú iba u firiem s batman kartou alebo u agentúr, ktorým batman kartu požičal klient. 

    Story pokračuje, portály majú nevypredaný priestor a tak ho dajú do SSP (supply side platform). SSP je systém na strane portálu, ktorý ponúkne voľný inzertný priestor DSP (demand site platform). DSP teda plní úlohu sprostredkovateľa príkazov zo strany inzerenta na stranu portálov SSP. Potom už ide na rad samotná aukcia. No a celý tento proces, ktorý sa odohráva v sekundách, sa volá RTB. 

    A ak si teraz hovoríte, že sa to v podstate podobá Google reklamám v GDN, tak sa približujete pravde. Obrovskou výhodou pre portály je fakt, že takouto aukciou môžu predať inzertné plochy za vyššiu cenu ako klasickým spôsobom. Nevýhodou RTB sú možnosti cielenia. Zväčša sa totižto obmedzujú iba na segmentovanie užívateľov podľa záujmov, čo je oproti Google reklame a jej možnostiam vyššie diametrálny rozdiel. 

    Na Slovensku sa etabluje RTB Etargetu, ktorý má však nateraz svoj min. denný rozpočet na 20€, čo môže byť niekde problém. Každopádne všetko treba vyskúšať a urobiť si o RTB vlastný názor. Tiež netreba zabudnúť na neustály vývoj a inovácie. Čo platí teraz nemusí platiť o dva roky.

    Facebook – to je kapitola sama o sebe. Ale vážne. Preto radšej dočítajte zvyšok tohto článku a o týždeň si dajte článok k tejto téme

    Google PPC reklama a 10 tipov a trikov na ňu

    Google Ads je skvelým miestom, kde začať s reklamou v online priestore. Koniec koncov, dosah platformy je bezkonkurenčný a v priebehu rokov bol vyladený tak, aby bol neuveriteľne výkonný a ľahko použiteľný s trochou know-how. Aby som vám pomohol začať a získať maximalizovaný výkon s vašimi kampaňami Google Ads, nižšie som zostavil desať tipov, ktoré môžete zvážiť pri tej svojej marketingovej strategii.

    Odpočítavanie v Google reklamách

    Ste cestovka alebo hocičo iné s časovo obmedzenou platnosťou akcie. Čo tak dať do reklám info o skorom ukončení akcie vo vyhľadávaní a pritlačiť človečinu ku kúpe? A tým nemyslím tie reklamy manuálne prepisovať. 

    Odpočítavanie v PPC kampani na Google

    odpočítavanie v Google reklame

    TIP: Nepíšem tu presné návody ako postupovať pri zavádzaní tej-ktorej funkcie, skôr sa snažím poukázať na ich možnosti a príklady využitia. Návody sú zväčša na supportoch Ads či Facebooku. Stačí zadať kľúčové slovo danej funkcie a určite nájdete na prvých odkazoch v Google presné návody ako postupovať.

    IF Funkcia

    Máte na webe horúce publikum (tí, ktorí sa o produkt intenzívne zaujímali, ale nenakúpili). Môžete im komunikovať x % zľavu na časovo obmedzené obdobie. IF funkcia sú totiž parametre/ pravidlá, po ktorých splnení sa spúšťajú na ne naviazané textové reklamy. Sú dva druhy spomínaných parametrov, a to:

    • zariadenie (mobil…) 
    • publikum.

    Parameter publika je kľúčový. Kto vie aké všelijaké môžu byť, vie o čom píšem. Keďže prakticky mi to dáva zmysel zatiaľ len pri publiku, tak si predstavíme jeho využite v praxi:

    Časovač v Google reklame

    Rozšírenia reklám nie sú nič nové a obsahuje ich prakticky každá kampaň v Google vyhľadávaní. Čo sa takmer nevyužíva je časový manažment týchto rozšírení. Zoberme si také rozšírenie o volania. Štandardné rozšírenie, ideálne nastavené na zobrazovanie výlučne na mobiloch.  Prúser nastáva, keď sa rozšírenie zobrazuje aj keď na firme nikto nie je a tak telefóny zvonia a zvonia. Stačí málo – nastaviť časovač a zobrazovanie funkcie volania iba na pracovnú dobu zamestnancov. Prípadne ešte vyšperkovať reklamy o najnovšie rozšírenie textových reklám, a teda možnosť zanechania správy, ktoré bude aktívne práve mimo tej pracovnej doby. 

    Časovania v PPC kampani na Google

    časovania v PPC kampani na Google

    Anonymous

    Určite viete čo je optimalizácia, ale čo tak optimalizovať ešte pred začatím kampane. Minúta práce vám reálne ušetrí 25% rozpočtu v Display sieti. Stačí do vylúčení umiestnenie reklám pridať dva príkazy a to adsenseformobileapps.com. a anonymous.google.  A prečo? Adsenseformobileapps.com sú umiestnenia reklám v aplikáciách a ak si to vyslovene vaša stratégia kampane nevyžaduje, tak vaše reklamy v tomto umiestnení nemajú čo robiť. Sú neskutočne neefektívne aj kvôli efektu hrubých prstov. U anonymous.google je to podobne tragické. Sú to všetky tie umiestnenia, pri ktorých nie je možné zistiť ich charakter. Teda sú anonymné. A určite nechcete zobrazovať kampaň s kotlami na módnom portáli. 

    Prediktívne kľúčové slová

    Základnou dogmou textových reklám vo vyhľadávaní je, aby sa ich texty najviac priblížili dopytu človečiny vo vyhľadávaní. Enormne to zvyšuje CTR a tým pádom ak je všetko správne nastavené, aj konverzie. Stačí do nadpisu textovej reklamy pridať {Keyword:Elektroinštalácia} + zvyšok textu reklamy a systém po identifikácii spúšťacieho parametru automaticky pridá identické vyhľadávané kľúčové slovo do textovej reklamy. No a tak sa docieli, že človečina je šťastná, že našla presne to, čo našla. Samozrejme je nutné, aby to aj bolo reálne na webe.

    funkcia predikcie v PPC kampani na Google

    funkcia predikcie v PPC kampani na Google

    DSA kampaň

    Predstavte si kampaň, ktorá by automaticky sama generovala nadpisy reklám, automaticky aktualizovala ich text na základe zmien na webe a k tomu by bola pravidelne úspešnejšia. Aspoň teda podľa mojich 5 skúseností s nimi. Nemusíte si to predstavovať, také niečo existuje a volá sa to Dynamic Search Ads.  Ideálne sú pre weby s veľkým obsahom, ktorý sa neaktualizuje na dennej báze. A vôbec sa nemusíte báť, že by vám ujo Google začal púšťať reklamy na celý obsah webu. Cieliť môžete na jednotlivé url, konáre architektúry webu a stránky s určenými kľúčovými slovami.

    DSA kampaň v PPC kampani na Google

    DSA kampaň v PPC kampani na Google

    Scripty v Google reklame

    Script je niečo ako sex medzi teenagermi. Každý o ňom rozpráva a málokto ho praktizuje. A pritom je skvelý, teda ten skript. Jeho čaro je v detekcii a rýchlosti. Tak napríklad. Každý pozná, že rôzne fázy dňa či týždňa majú vplyv na nákupné správanie. Čo tak cez skripty zistiť v aký deň a v akú hodinu prichádza najviac objednávok, následne tieto dáta využiť a prispôsobiť cenovú ponuku kliku týmto dátam a maximalizovať tak počet objednávok? Problémom na prvý pohľad môže byť, že nie každý ovláda Javu. Toto je však len zdanlivý problém, ak sa teda zrovna nechystáte byť borcom medzi borcami a nemáte v pláne vymýšľať nové scripty. Totiž veľa užitočných skriptov už existuje, len ich treba aplikovať a ešte predtým samozrejme nájsť na Google.

    Využitie skriptov v PPC kampani

    využitie skriptov v PPC kampani

    TIP: Nie že vás teraz napadne volať vašej agentúre alebo niekomu, kto má na starosti vašu kampaň. Logika a štatistika hovorí, že na spustenie takýchto optimalizačných chuťoviek musíte mať dáta. Veľa dát. Inak povedané, pre e-shop so 100 objednávkami mesačne toto riešenie nebude, ba ani za týždeň. Pravidlá statickej odchýlky nepustia.

    Split testing

    Je v podstate nástroj A/B testingu reklám na Facebooku fungujúci podľa všetkého len v power editore. Testing umožňuje vyskúšať max. tri reklamné skupiny, teda skôr platí A/B/C testing. Testované premenné v jednotlivých skupinách môžu byť tiež len tri a to:

    • okruh užívateľov
    • umiestnenie
    • typ doručovania reklám.

    Prekážkou môže byť pre menších inzerentov minimálny vklad do split testingu a to 200€. Nie je to však opäť nič iné, len základy pravidiel štatistiky. V AdWords sú niečím podobným experimenty.

    split testing / AB testing

    split testing AB testing

    Hovoríte si a to je z Facebooku všetko? Tak to teda nie, ale je to na ďalšiu polhodinu čítania v novom na Facebook zameranom článku.

    4 kroky k zvládnutiu remarketingu

    Poviete si remarketing, nič nové. Lenže remarketing a remarketing je zásadný rozdiel. Stavím sa, že 90% z vás tieto najpokročilejšie riešenia vo svojom marketingovom koncepte nevyužíva. A prečo? Lebo v stratégii sa nejde do hĺbky.

    Brandový remarketing

    Ako som si ho sám nazval, komunikuje vizuály bannerov vašim návštevníkom webu. To je tá najjednoduchšia forma. Stačí nasadiť RM kód a vytvoriť v Ads publikum, prípadne prevziať publikum z Google Analytics. 

    Publikum pre neznalých je v podstate človečina, ktorú ste dokázali zachytiť a anonymne s ňou viete cez reklamy komunikovať. U väčšiny prebratých AdWords účtov však tvorba publík skončila návštevníkmi webovej stránky. Áno, niekedy aj toto stačí. No pravdupovediac, ak ste ťahaní k výkonu a nie k imidžu, tak vám to stačiť určite nebude.

    základom remarketingu je vytváranie publík v Google Analytics alebo priamo v Google Ads

    základom remarketingu je vytváranie publík v Google Analytics alebo priamo v Google Ads

    RLSA – Remarketing vo vyhľadávaní

    Ide o super vychytávku, ktorá by určite vo vašej kampani nemala chýbať. O čo teda ide? Vaše reklamy vo vyhľadávaní sa vďaka nemu zobrazujú na tých najlepších pozíciách človečine, ktorá už na vašom webe bola. Ak oplývate aspoň štipkou strategického myslenia, tak ste si vedomý toho, čo to dokáže. Uvediem dva príklady. 

    Máte e-shop s outdoorovým oblečením. Vaša obľúbená človečina si zájde do kategórie nepremokavé letné bundy a aj tak nenakúpi, čo je však prirodzené a vo svojej stratégii s tým počítate. A teda takúto človečinu máte v  RM zozname nepremokavé letné bundy.  Môžete to využiť tak, že pri ďalšom vyhľadávaní tohto typu produktu zvýšite napr. o 15%  cenovú ponuku reklamy naviazanej na toto publikum, a tak sa dostanete na lepšie pozície ako vaša konkurencia. A určite viete, že pri správnom nastavení všetkých ostatných náležitostí (web, dostupnosť atď.) znamená lepšia pozícia vyšší zisk.

    Ďalším mojím obľúbeným riešením je práca s RM publikom tých užívateľov (človečiny už bolo dosť), ktorí v minulosti nakúpili na eshope. Efektívnym riešením je mierne zdvihnúť cenové ponuky reklám pre toto publikum pri ich ďalšom vyhľadávaní. Predsa keď si niekto kúpil outdoor bundu, je vyšší predpoklad toho, že v budúcnosti bude hľadať outdoor nohavice, topánky či doplnky. 

    POZOR: Remarketingový zoznam pre vyhľadávanie má však jedno obmedzenie a to, že funguje pre zoznamy s min. 1000 záznamami cookies. Zoznamy si viete aj selektovať na základe trvania ich členstva v zozname, čo vám opäť ponúka nové optimalizačné možnosti. Max. trvanie cookies v zoznamoch je až 540 dní.

    Dynamický remarketing

    Je ešte efektívnejší a výkonnejší nástroj ako RLSA. Tie najlepšie e-shopy sa bez neho nezaobídu. Ako celý remarketing aj on funguje na identických princípoch zachytávania užívateľov do zoznamov. A tu prichádza jeden zo zásadných rozdielov. Pri tomto type remarketingu nemusíte vytvárať zoznamy manuálne, ale ide to automaticky generovaním zoznamov na úrovni produktov. 

    Inak povedané navštívite produkt na e-shope a on sa vám začne reklamou pripomínať. Dokonca kľúčové vlastnosti produktu ako cena, recenzie, názov a fotka sa do reklám automaticky dostanú, resp. viete ich umiestnenie editovať.  Je to ako keby ste boli v cestovke a zaujímali sa o konkrétnu ponuku rezortu. A táto ponuka by s vami takmer vždy a všade zvolené obdobie chodila a bola pripravená na podpis. No kto odolá?

    A ako na to? Zvládnete to v troch krokoch. Určite však na to potrebujete malé programátorské zručnosti. 

    1) Treba vytvoriť tzv. informačný kanál

    alebo častejšie používaný feed produktov. To je v podstate list, z ktorého AdWords ťahá informácie a kreuje reklamy. Tento feed má svoju predpísanú podobu (parametre), ktorej sa treba držať. Parametre sa menia podľa druhu biznisu. Podoby feedov nájdete v AdWords pomocníkovi. Ak nespadáte do jednej z predpísaných kategórií nižšie, stále je tu možnosť vytvoriť si vlastný feed:

    • lety
    • hotely a prenájom
    • pracovné ponuky
    • miestne ponuky
    • nehnuteľnosti,
    • maloobchod
    • cestovanie
    • vlastné 

    Už viete aký feed idete robiť, s akými parametrami a ostáva vám určiť v akej forme ho vytvoríte. Sú dve možnosti: jeden je tabuľkový, ktorý sa vytvára manuálne priamo v Google Ads a druhý je tzv. XML feed, ktorý sa nahráva do služby GMC (Google Merchant Center). Výhodou druhého je, že zmeny produktu v e-shope (ceny, názov…) sa automaticky aktualizujú aj v XML feede. Je teda vhodnejší pre väčšie e-shopy s aktívnou cenovou politikou. Prúser je, že GMC je na Slovensku nedostupný.

    TIP: Dostupnosť GMC na Slovensku sa dá obísť tak, že si ho vytvoríte pre inú krajinu, kde GMC funguje a ktorá má zároveň rovnakú menu, a teda €.

    2) Úprava nemarketingového kódu

    je tá časť, ktorú by ste mali taktiež delegovať programátorovi. Totižto Gogole Ads už ma váš feed, ale ešte nevie komu bude informácie v ňom zobrazovať. Na to, aby to vedel, potrebuje vytvoriť RM zoznamy na základe parametrov sledovania, ktoré mu určíte. Presne tie parametre, ktoré sú kategorizované do ôsmych skupín vyššie. Môžete teda zobrazovať nielen reklamy produktov, ktoré si človečina pozrela, ale aj napr. presne tie pobyty v tej dobe, v ktorej sme vyhľadávali svoju dovolenku na rezervačnom portáli. Často používaným parametrom je ten, ktorý definuje cenu produktu. Asi by totiž nebolo veľmi efektívne, aby ste sa zaoberali marketingom pri produktoch, ktorých hodnota je napr. pod 10€. 

    3) Tvorba kampane, reklamných skupín, reklám a optimalizácia

    Sú posledné kroky, ktoré vám ostávajú na to, aby vaše reklamy frčali a zarábali. Ale ak ste sa dostali už sem, po x-tom nahrávaní feedu, pár debatách s programátorom a Google ads supportom, tak toto už bude prechádzka rajom. Teda aspoň za predpokladu, že ovládate architektúru budovania kampaní, tvorbu účinných reklám a vyhnete sa ďalším často sa opakujúcim chybám popísaných nižšie.

    High level riešenia

    Zvládajú za predpokladu, že máte zručnosti z remarketingových techník  popísaných vyššie a hlavne strategické myslenie. Lebo ak nemáte to, tak neviete využiť maximum, čo remarketing ponúka. Treba si uvedomiť akú celú škálu RM zoznamov viete vytvárať a prispôsobovať tomu komunikáciu. Na druhú stranu treba priznať, že tieto pokročilejšie riešenia nie sú pre weby s malou návštevnosťou. Ak sa pýtate prečo, je to z jednoduchého dôvodu – pretože nedokážu vytvárať úzko vyprofilované publiká.

    TIP: Remarketing sa dá super využiť aj na cross sell a upssell riešenia. Stačí sa zaoberať publikom ľudí, ktorí už nakúpili, a to viete zachytiť. Remarketing má svoje využitie prakticky počas každej fázy nákupného procesu. Stačí len strategickejšie myslieť.

    Vaše publiká môžu byť od návštevníkov konkrétnych produktových podstránok cez človečinu, ktorá si pozrela vaše video, až po ľudí, pri ktorých disponujete ich mailovými adresami. Už tieto možnosti cielenia dávajú neskutočné možnosti komunikácie v online.  A čo tak k nim ešte pridať selekciu na základe času od poslednej návštevy. Prečo? Lebo inú hodnotu pre vás má ten návštevník, ktorý bol na vašom e-shope pred dvoma dňami ako ten, ktorý tam bol pred 2 mesiacmi. Tento logický predpoklad môžete využiť aj pri tvorbe cenových ponúk pre takto selektované reklamné skupiny.  

    Selektovať viete aj ďalej, a to na základe zariadenia, demografie a pod. Záleží už len na tom, či vám to vo vašej stratégii reálne dáva nejaký zmysel.

    via GIPHY

    Nevýhodou celého remarketingu v Google reklamách je, že zachytáva človečinu len na základe cookies. Stačí človečine zmeniť zariadenie a už s ním nevieme komunikovať až do momentu návratu. To je celkom problém, ak si uvedomíte, že v rôznych fázach dňa a nákupného cyklu používate rôzne zariadenia. Od PC v práci, cez telefón doma až po tablet na chate. No a tu nastupuje ako riešenie Facebook a iné sociálne siete.

    POZOR: Remarketingom nezvyšujete svoj traffic, ale iba konverzne optimalizujete existujúci. Prosím povinne prečítať ešte raz. Je to dôležité, aby ste pochopili opodstatnenie ďalších marketingových kanálov v stratégiách, ktoré vám ten traffic zvýšia.

    PPC reklama a jej 5 kritických chýb

    Google reklamy a PPC kempane vo všeobecnosti sa značne od doby svojho vzniku (rok 2000) vyvinuli a ich zložitosť sa zvýšila vďaka novým funkciám, typom reklám, metódam zacielenia a ďalším. Aj keď je to vynikajúci nástroj na zvyšovanie počtu potenciálnych zákazníkov, objednávok a pod. Komplexnosť systému často vedie k chybám a to nielen pri ľuďoch, ktorý sa s PPC reklamami zoznamujú. Ak uvažujete o spustení PPC kampane, čítajte ďalej a dozviete sa o bežných chybách a problémoch, ktorým by ste sa mali vyhnúť.

    1) Webstránka

    Máte stratégiu, v celku v pohode produkt či službu. To je super. Prvý krok ako byť úspešný v digitále je mať poriadny web. Ak máte tušenie, že ten váš by mohol byť lepší, tak vám 100% garantujem, že vaše tušenie je u 98% z vás správne.  A teraz bez srandy STOP. Ak nechcete pumpovať palivo (marketing) do deravej nádrže svojho auta, tak váš web poriadne opravte či postavte nanovo a prečítajte si ako na to. Keď vás niekto, či už agentúra alebo marketingový konzultant nasmeruje na tvorbu či rekonštrukciu nového webu.

    2) Pochopenie

    Presnejšie pochopenie potrieb/cieľov a možností, ktoré digitál prináša. Web už je vymakaný a pripravený na palivo? Chcete doňho okamžite liať peniaze a sledovať čo vyprodukujú? Chyba. Nemusíte riešiť kampaň štýlom pokus-omyl atď. alebo ešte častejšie nalievať massive objem klientského budgetu. Funkčná PPC kampaň nie je o spustení kampane vo vyhľadávaní, v GDN, Facebooku, emailingu,  remarketingu a pod.

    Agentúra si povie čím viac položiek, tým lepšie. Klient si povie paráda, máme komplexnú online kampaň. Gratulujem! Práve ste získali akurát tak poriadny vysávač vášho marketingového budgetu. Nie je to o kvantite aktivít, ale o ich kvalite. Či už máte inhouse marketingové oddelenie alebo vám kampaň pripravuje špecialista či agentúra, prvým a hlavným krokom je pochopenie, ale skutočné pochopenie toho, čo má kampaň priniesť a tohto sa počas celej doby jej tvorby pridŕžať. Ak toto pochopíte, určite na tom zarobíte.

    A zarobíte aj na tom keď pochopíte, že viac predáte, ak nebudete dookola len predávať. Nemenej dôležité je aj pomôcť, poradiť a pod. Ak to nepochopíte, stanete sa časom len ďalším stánkom na tržnici internetu

    Hovoríte si, že váš cieľ kampane je predávať? Áno, nič nové na svete a nič zlé. Predsa je to legitímna požiadavka, ktorá sa vezie s marketingom ako takým už odjakživa. Lenže musíte pochopiť, že cesta medzi produktom na firemnom sklade a faktúrou založenou v účtovníctve nie je iba jedna. Je ich viacej, nie sú priamočiare, križujú sa a pod.

    Tie cesty sa volajú pomoc, poradenstvo, informovanosť, servis, lovebrand a iné. Chápete? Ak si vyberiete v rámci tých ciest iba jednu, nevyužijete možnosti naplno. A tak ich skôr či neskôr využije konkurencia. Prosím, prečítajte si tento odstavec ešte raz od začiatku. Fakt za to stojí a je dôležitý. 

    Veď sa len vžite do situácie človečiny nižšie na akú reklamu zareaguje

    stratégia Google PPC kampane

    3) Optimalizácia

    Henry Ford kedysi povedal, že polovica peňazí vložených do marketingu ide prakticky do koša. Výnimočnosťou tejto doby je, že tie zbytočné aktivity vieme exaktne zmerať a používať len tie marketingové kanály, ktoré plnia ciele. Moja otázka teda znie – viete, čo vám prináša konkrétne YouTube, Facebook , Ads, emailing, billboardy, tlačoviny? 

    Som presvedčený o tom, že veľká časť (ak nie väčšina) nie. A ak to aj vyhodnocujete, ste si istý, že ich vyhodnocujete správnymi metrikami? Že o čo ide? No YouTube predsa nemôžete merať a porovnávať rovnakými cieľmi ako pri Google reklamách. Jednoducho každý marketingový kanál má svoje opodstatnenie a v stratégii to svoje miesto. Ide len o jeho správne použitie, prípadne selekciu marketingových nástrojov na základe cieľov kampane. Predsa nebudete vyrábať videospoty, keď v rozpočte ledva zostane priestor pre oslovenie horúcej vieľovej skupiny prednákupnej fáze.

    4) Architektúra a Kanibalizmus

    Prvým krokom už pri samotnej realizácii je správna architektúra. Architektúra PPC reklám, ktorá má enormnú dôležitosť pri možnostiach optimalizácie. Architektúra, ktorej PPC špecialista porozumie aj minútu po zobudení sa v sobotu ráno po piatkovej noci. A architektúra, ktorá má jasne stanovené a hlavne logické pravidlá. A teda aké sú aspoň tie moje?  

    Úroveň Google kampane

    mne sa veľmi osvedčili väčšie množstvá kampaní. Kampane, ktoré kombinujem medzi použitými platformami/technikami a svojimi unikátnymi cieleniami. Dôležité je, aby sa tieto cielenia medzi sebou neprekrývali. Treba pochopiť a prijať za svoje logiku aukčných systémov. To je ten kanibalizmus spomínaný vyššie. Dôležité pre rýchle zorientovanie sa sú aj názvy jednotlivých kampaní a tie v praxi pri klientovi, ktorým je architektonické štúdio, môžu vyzerať takto:

    • Search, Trenčín, 
    • Search, SK – Trenčín
    • Search, CZ
    • RM Search, SK
    • GDN, SK + témy
    • RM GDN, SK

    Pri e-shopoch na úrovni kampane ešte kombinujem jednotlivé cielenia a platformy s produktovými radami.

    Úroveň reklamnej skupiny 

    • Buď idem do užšieho delenia v produktovej rade, t. j. napr. pri kampani na drevené dvere (ďalej len DD) člením reklamné skupiny na DD štýl provance, DD orech, DD buk a pod. 
    • Alebo ak ide o kampane v search, delím ich podľa zhody kľúčových slov, ktoré obsahujú. Teda voľná, frázovitá a presná. 

    Ak ste správne postupovali, mali by ste mať v akejkoľvek reklamnej skupine max. 10 úzko na seba previazaných kľúčových slov.

    Úroveň reklám

    Či už operujete s textovými alebo grafickými reklamami, vytvorte čo najviac ich variácií. To je základ optimalizácie a testovania. Inak len operujete s predpokladmi, ktoré ste si počas svojej existencie vytvorili. Výhodou online ako takého je, že predpoklady si dokážete v celku ľahko, rýchlo a lacno potvrdiť. Aj keď častejšie dochádza k ich vyvráteniu.

    5) Reklamné texty a kreatíva

    To je príbeh sám o sebe a s vlastnými legendami. Jednou z legiend je, že do super reklamného textu sa musí vojsť samotný produkt, výzva na akciu a prípadne ešte aj emócia. Áno  je to tak, ale len v prípade, keď reálne zasahujeme teplé publikum. Predstavte si, že ešte neviete, čo poriadne chcete a do vyhľadávača zadáte napr. ako vybrať TV. 

    Riešením už nie je zahrnúť do reklamného textu produkt, keď ešte nevie aký poriadne chce. A tu je skrytá ďalšia pointa celého článku. Musíte uvažovať o reklamných textoch a kreatívach nie ako o niečom danom a statickom, ale ako o niečom, čím sa môžete ešte viac priblížiť človečine. A logicky platí pravidlo – keď ju máte nablízku, máte väčšiu šancu predať. 

    Ďalšou formou sú samotné bannery či už statické, animované alebo tzv. rich media formáty, ktoré dokážu interagovať s myškou a pod.  Pri týchto výstupoch môže prísť k viacerým strategickým chybám. Tak napr.:

    1. Na strane klienta ale aj agentúry sedí niekto, kto povie aká kreatíva sa použije. Zväčša je to človek s najvyšším platom v miestnosti. Zabudnite na to! Kreatívy na akýkoľvek cieľ a nielen v online sa dajú za celkom lacný peniaz testovať na reálnej CS za reálnych podmienok. Výsledok? Garantovane nielen v online PPC kampani použitá tá najúčinnejšia kreatíva.
    2. Nulové zmeny počas roka, fázy kampane a pod. Máte kampaň na nový produkt, pri ktorom beží v TV nadlinková kampaň a v digitále otestované naj vizuály kampaní. Nie je nič horšie, ak sa dané bannery časom nemenia v nadväznosti na fázu kampane. S kreatívami sa oplatí neustále pracovať, experimentovať a na základe rôznych premenných prispôsobovať. 

    PPC reklama a ich budúcnosť 

    Predpovedať ďalekú budúcnosť sa prakticky nedá. Alebo aj dá, ale nie nami a s vedomosťami, ktorými bežný marketér na Slovensku disponuje. Tá blízka, to už je o niečom inom a na tieto nižšie predpovede by som si stavil.

    Dátová použiteľnosť

    Dáta sú dostupné pre marketérov takmer všade a dalo by sa povedať, že sme nimi zaplavení. Len realita je taká, že s nimi nevieme pracovať. Skôr by sme sa mali zamerať na tie využiteľnejšie dáta v praxi, a teda ako selektovať more dát, ktoré máme k dispozícii. Obrovský priestor je tu aj pre tvorbu Ex-house analytických platforiem, ktoré by monetizovali dáta z rôznych iných zdrojov ako je Facebook, Analytics a iné.

    Nové funkcionálne riešenia

    Tak toto je tutovka. Napr. taký Facebook so svojím portfóliom ostatných sociek nám prakticky každomesačne predstavuje nové a nové funkcie či formáty, ktoré sú viac či menej použiteľné. Takmer určite nás nové funkcie čakajú aj od Google. Stačí sa len pozrieť na to, čo je dostupné na Slovensku a čo všetko je možné na väčších trhoch. Skôr či neskôr aj k nám prídu produktové reklamy, štruktúrované úryvky a iné vychytávky.

    Presuny rozpočtov

    Medzi neefektívnymi kanálmi do efektívnych za predpokladu, že sa použije vhodný vyhodnocovací model. Z impresných formátov do efektívnejších. Z tvorby kreatívy na jej testovanie. Z TV do YouTube. Z Google reklám do Facebook Ads. Budú rásť rozpočty do obsahu, interaktívnych formátov, afilliate marketingu a prakticky do všetkého odlíšiteľného od konkurencie. 

    Synergia a prepojenia

    To je ďalšia z tých tragickejších vecí v Slovenskom marketingu. Inak povedané, 4 voly rýchlejšie dosiahnu svoj cieľ, ak sú ťahané tým istým smerom ako 10 volov, z ktorých každý ide niekam inam. Častokrát sa stáva či už v agentúre alebo vo firemnom marketingovom oddelení, že pravá ruka nevie, čo robí ľavá a naopak. 

    A to je prúser. A ešte väčší je, že sa plne nevyužívajú možnosti prepojenia jednotlivých komunikačných kanálov. Preto tu vidím možnosť obrovského posunu ďalej. Treba si len uvedomiť ako človečina, teda aj vy, bežne fungujete. Váš mobil je na dosah ruky, ste neustále prihlásený na sockách, váš mail si kontrolujete permanentne, a to všetko v dosahu bežných médií ako TV a pod. Tak veselo a v pokoji tieto kanály strategicky prepájajte. 

    A čo povedať na fakt absolútny záver, hmm? Ak si myslíte, že tento polhodinový článok niekomu pomôže, tak mu ho pošlite a nezabudnite nepracovať so svojimi subjektívnymi predpokladmi. Naopak, navrhujte nové riešenia a experimentujte pretože dáta sú King.

    Tip:  V správnom čase na správnom mieste ponúknuť správny produkt. Toto je princíp celého fungovania PPC kampaní…a nielen ich.

    Tip:  Môžete byť PPC špecialista s najlepšími skills či optimalizačným kráľom, ale ak nepochopíte produkt, narazíte po pár týždňoch na stenu. 

    Začnite s vaším projektom ešte dnes!